Debata v Českém rozhlase: Grygar, Bača, Sedláčková - 1

12.01.2018 20:37

Záznam debaty zde

 

Možná vás zajímá, jak k debatě došlo. Z mého webového formuláře mi přišla zpráva z ČRo, jestli bych se nezúčastnil debaty na téma placaté země. Mluvil jsem s příjemnou paní a souhlasil jsem, ale ani nevěděl, do čeho jdu. O 15 minut později mi volala zpět, že tedy sehnala někoho, kdo bude zastávat stanovisko zeměkoule - pan Jiří Grygar.... (jaká to náhoda:)

 

Takže nastal den nahrávání: 21.12.2017... Přišel jsem do studia v Olomouci, nějaký chlapík mi dal sluchátka a mikrofon a čekal jsem, až se připojí z pražského studia... Nikdy jsem v podobné debatě nebyl a už ani nebudu.

Zazněla znělka a paní Veronika Sedláčková začíná: "Poslední dobou přibývá lidí, kteří věří, že země je placatá... Jeden z nadšenců, známý jako "šílený Mike" musel nedávno odložit pokusný let po domácku sestrojenou raketou. Jeho cílem bylo přinést z potřebné výšky důkaz, že se zemský povrch nezakřivuje...... Poslední podobný pokus v roce 2014 přitom skončil zraněním pilota. Příznivce teorie, že planeta nemá kulatý tvar najdeme i v Česku..." atd.

 

Mi ten úvod připadal asi takto: 

Placatá země je fenomén, Ekonomist zaznamenal nárůst, hlavně v USA, bla bla bla... ale jsou to blázni jako šílený Mike, který se vystřelil ve vlastní raketě a málem se zabil... No a dokonce i v Čechách máme zastánce placaté země a jeden je tady s námi: pan Bača, provozovatel serveru placata-zeme.cz, ale možná to byl jen takový dojem :)

 

Prostě ve stylu českých článků nebo nahrávek v médiích: zmínit  někoho, kdo věří v placatou zemi, a pak z něho udělat magora, zpochybnit, zesměšnit. A myslím, že i tato debata nebyla debatou, ale měla z plochozemců udělat magory a konspirátory. A nejsem zdaleka jediný, komu to tak připadalo. Ale je to jedno... Faktem je, že díky této debatě mi lidi píšou hnusné maily, ale to je jejich problém.

 

Ještě k tomu šílenému Mikeovi -  Na raketě má napsáno "Mad Mike", což bych přeložil jako "naštvaný Mike". Je to něco jiného než "šílený" Mike. Může být naštvaný, že mu od mala lžou, ale nemusí být blázen... Je sice trochu šílené, co udělal, ale na druhou stranu má ten chlap odvahu a určitě si to dokázal spočítat a za pár dolarů sestrojil něco, na co by NASA vybrala od daňových poplatníků milióny. Ale ze 600 metrů by stejně nic nedokázal. Lidé vypouštějí balóny do více než 30 km, mají tam kamery a celou cestu filmují, letadla létají v 10 km. Let jeho raketou měl jiný cíl. Ale nepotřebuji ho dát do nějaké škatulky "magor" nebo "borec". Prostě měl a má svůj plán a sen. Jaký skutečně je, to nevím, takže mu držím palce, ať se nezabije a získá více peněz na něco kvalitnějšího a splní si svůj sen.. 

 

Ono je jednoduché někoho zkritizovat, o někom třetím teoreticky debatovat, rozebírat, ale zkusil jste někdo to, co on? Pokud ne a nevidíte mu do hlavy, nedá se to ani odsoudit nebo posoudit. V tom ohledu mne české servery zklamaly - ve všech článcích prostě vychází jako magor. Hlavně, že máte senzaci a co okopírovat... 

 

A jak bych začal já tuto debatu na místě paní Veroniky Sedláčkové? Asi takto, aby to bylo pro obě strany fér:

"Poslední dobou přibývá lidí, kteří věří, že země je placatá... 10% procent Fracouzů už věří, že země je placatá. A je nyní známo, že i Britové ještě nedávno - v roce 1900 - věřili v placatou zemi a teorii o zeměkouli považovali za kacířskou nauku. Dokonce dali k soudu tehdejšího ministra školství Británie, když nezabránil zaváděné výuce této bludné teorie ve školách.... A zastáncem této placaté země je tady s námi pan Vladimír Bača, provozovatel webu placata-zeme.cz... Zastáncem oné pro Brity kacířské teorie o zeměkouli je věhlasný, uznávaný, lidmi i státem vyznamenaný pan Jiří Grygar, CSc."

 

Zkuste tuto debatu trochnu srovnat s otevřenou debatou, která proběhla v holandské televizi:

 

 

Tak zatím tolik na úvod. Brzy se pustím do první otázky paní Sedláčkové,

ale teď se musím jít proletět vlastní raketou na Mars, třeba se tam setkám se šíleným Mikem.

Mějte se fajn a rádi. Buďte ZETETIK. A někdy i mlčení je výmluvné :) ... viz video níže

 

 

Pokračování zde